שאלות נפוצות

שאלות ותשובות אודות מיסוי מקרקעין בישראל מצוות המומחים של מגיע לי – החזרי מס שבח.

לפעמים המדינה גובה מכם יותר מס מהמותר בחוק. יש לכך מגוון סיבות, אבל בגדול: בישראל שכירים משלמים מס ברמה חודשית (דרך המשכורת החודשית מהמעביד), בעוד שהחישוב של חבות המס האמיתית נעשה ברמה שנתית, ולכן נוצרים הפרשים. אם המס שנגבה מכם בשנה מסויימת גבוה מהחבות האמיתית, אתם זכאים לקבל את ההפרש בחזרה.

בהגשה עצמאית זה בהחלט יכול לקרות. ב"אגם המס" אנחנו קודם כל מחשבים לכם במדוייק את גובה ההחזר, ורק לאחר מכן אתם מחליטים האם להגיש.

הבדיקה היא חינמית לחלוטין. אתם לא מחוייבים לכלום. בסוף הבדיקה תדעו האם מגיע לכם החזר ומה גובהו. במידה ונמצא שמגיע לכם החזר, יש לכם אפשרות להגיש את הבקשה למס הכנסה דרכנו בעלות של 9.5% מגובה ההחזר בלבד אחוז העמלה נקבע בהתאם לגובה ההחזר: למחירון המלא.
לשם השוואה: בחברות החזרי מס למיניהן ייקחו לכם דמי הרשמה של 100-300 ש"ח ובנוסף 20%-30% מההחזר, עמלה שתסתכם באלפי שקלים. נשמע מוזר? קראו עוד: איך אנחנו כאלה זולים?

לא. כרגע המערכת שלנו תומכת בשכירים בלבד. עוד על ההבדל בין שכירים לעצמאיים.

ברוב המקרים הטיפול במס הכנסה מסתיים תוך כ-120 ימי עסקים מרגע ההגשה. בחלק מהמקרים הטיפול מתארך מעבר ל-120 ימי עסקים, תלוי בעומס על פקיד השומה. החוק מחייב את מס הכנסה לסיים את הטיפול תוך שנה. בסוף הטיפול כספי ההחזר מועברים לאזרח.
* שימו לב: ידוע לנו כי אצל פקיד השומה פתח תקווה ישנו עיכוב מאוד משמעותי בטיפול בבקשות. הטיפול מרגע ההגשה ועד שההחזר מתקבל יכול לארוך עד שנה. אם אתם שייכים לפקיד השומה פתח תקווה, אנא קחו זאת בחשבון.

החוק בישראל לא מחייב הגשה שנתית, מה שמאפשר לפעול ללא הגבלה מבחינה זו ולכאורה ניתן היה להגיש בקשות להחזר מס לשכירים כל שנה מאז 1948. עם זאת, סעיפי ההתיישנות של פקודת מס הכנסה קצבו 6 שנים בלבד.

כן, אבל לא מהסיבות הרגילות. פשוט אם תתחילו אנחנו נייצר לכם כלים ותזכורות כדי לוודא שתקבלו את ההחזר. אחרת אתם פשוט תפספסו את זה ותדחו למחר, ואז צריך כבר לצאת, ויש סידורים וצריך להכניס את האוטו למוסך וכו'. בקיצור החיים חזקים מכם: קל לשכוח ולפספס זכויות פיננסיות, אצלנו קשה לשכוח.

מערכות השכר בישראל תמיד יעדיפו לנכות מס ביתר מאשר מס בחסר. היכן זה משמעותי? נניח שהתחלת לעבוד במקום העבודה החדש במרץ. ונניח שהשכר במקום העבודה הוא 10,000 ש"ח. מערכת השכר תניח שזה היה השכר שלך גם בינואר-פברואר כך שהשכר השנתי שלך לפי המערכת הוא 120,000 ש"ח. למרות שבפועל הוא רק 100,000 ש"ח (כי הרי עבדת רק 10 חודשים). איך מקבלים חזרה את הכסף שמערכת השכר ניכתה ביתר? יש את מערכת אגם המס.

כיום מחשבי מס הכנסה אינם מחוברים לכל המידע האישי שלך (זאת אגב בניגוד לשיטת המיסוי בשבדיה ודנמרק שם מס הכנסה עושה זאת עבור האזרח). לכן התהליך של החזר המס הוא בעצם חיבור ואיחוד כל המידע מהטפסים החיצוניים (אישורי בנקים וקרנות פנסיה, משכורות, אישורי לימודים וכו') לתוך טופס של רשות המיסים.

בהחלט כן, יש המון סיבות למה למי שעבד אצל מעביד אחד יש החזר אולם נחלק אותם לשני נושאים עיקריים: פער מידע - יש דברים שהמעביד לא יודע או לא יכול לדעת, כגון הכנסה מדירה, השקעות בבורסה, הפרשה לביטוח משכנתא ועוד. פער זמנים - הדוגמה הכי נפוצה היא אישה בהריון שמסתובבת עם בטן של חודש שמיני במקום העבודה. כולם יודעים שהיא תלד בתוך חודש אבל אין דרך לעדכן את מערכת השכר של המעביד על כך שעומד להיוולד לה ילד (שיעניק לה נקודת זיכוי) ועל כך שהיא תצא מייד לחופשה (ולכן המשכורת השנתית שלה עומדת לרדת).

כן, מס הכנסה אכן מתייחס ברצינות לחוב שלו. אם בשנת 2012 הגשתם בקשה להחזר מס על שנת 2008, מס הכנסה רואה את עצמו כאילו הוא מאחר בתשלום כבר 4 שנים. לכן הוא יפצה אתכם בריבית של 4% (ריבית פיגורים של רשות המיסים) ובתוספת הצמדה לאינפלציה. זוהי אכן אחת מתוכניות ההשקעה הטובות במשק.

תואר ראשון מעניק נקודת זיכוי אחת בכל אחת משלוש השנים שאחרי שנת סיום התואר (למשל אם סיימתם ב-2010 הזכאות היא לשנים 2011-2013).

טופס שמרכז את סך תשלומי השכר לצורך מס. הוא כולל נתונים על הפרשות המעסיק לקופות גמל, כמה מס העביר המעסיק לרשות המיסים וכו'.

למה להשתמש במילה חייב? למה לא לבוא בטוב? אז מה אם אנחנו ניסחנו את השאלה לעצמנו, אסור לנו להתלונן על בחירת המילים? וברצינות: כל מעביד חייב למסור לכם את טופס 106 עד סוף מרץ של השנה העוקבת. אבל בואו נגלה לכם סוד. זה גם לא כ"כ קשה לו להפיק את הטפסים. זאת לחיצת כפתור במערכת השכר. פחות משניה. פחות מ-20K של זיכרון. זה כלום. לכן לרובם לא אכפת, ומהניסיון שלנו הם מונפקים ישירות ע"פ בקשה. בכל מקרה, תוכלו להשתמש בכלי שלנו להשגת טופס 106 מהמעביד, אשר מנוסח באופן נייטרלי.

מעוניין לבדוק אם מגיע לך החזר מס?